Statystyczne podsumowanie jesieni 2024.

fot. Michał Mieczkowski / @wystarczymisza

To była bardzo długa jesień. Jagiellonia rozegrała maksymalną pulę spotkań. Aż 32 mecze! Prawie tyle ile trwa cały sezon ligowy. Sprawdźmy jak to wygląda w liczbach!

32 mecze w ciągu jednej rundy to absolutny rekord klubu. Wszystkie mecze eliminacji europejskich pucharów, wszystkie mecze fazy zasadniczej, Puchar Polski, Ekstraklasa. Trochę się tego nazbierało. Zacznijmy nasze podsumowanie od wybieganych minut. Maksymalnie bez doliczonego czasu zawodnicy mogli wybiegać aż 2880 minut. Jak to wypadło procentowo?

  1. Michal Sacek – 2605 minut [90% wszystkich]
  2. Sławomir Abramowicz – 2475 [86%]
  3. Jesus Imaz – 2450 [85%]
  4. Adrian Dieguez – 2358 [82%]
  5. Kristoffer Hansen – 2068 [72%]
  6. Afimico Pululu – 2026 [70%]
  7. Joao Moutinho – 1975 [69%]
  8. Taras Romanczuk – 1843 [64%]
  9. Mateusz Skrzypczak – 1726 [60%]
  10. Jarosław Kubicki – 1713 [59%]

Jak widzimy aż 4 zawodników zaliczyło ponad 75% możliwych minut. Najbardziej skalę wysiłku widać na przykładzie Jesusa Imaza, który mając 34 lata w pół roku zagrał aż 81% minut, które wybiegał w całym poprzednim sezonie. Jednocześnie w tym czasie przebił swój dorobek bramkowy z kampanii 2023/24.

Pod kątem bramek i asyst Jesus Imaz nie ma sobie równych. Jesień należała do niego, choć bardzo mocno naciskał Kristoffer Hansen, który w klasyfikacji kanadyjskiej jest na drugim miejscu. Wynik bramkowy Jesusa jest o tyle imponujący, gdyż ani jedna bramka nie padła z rzutu karnego. Z kolei Afimico Pululu, który strzelił 12 goli aż 4 razy (w tym raz po dobitce) korzystał ze strzału z 11 metra.

Dobra dyspozycja Jesusa i zdobycze bramkowe w kluczowych momentach przełożyły się na liczne nagrody dla zawodnika meczu według ocen redakcji. Po rundzie jesiennej czołówka tej tabeli prezentuje się następująco:

  1. Jesus Imaz – 8 nagród Zawodnika Meczu
  2. Afimico Pululu – 5
  3. Sławomir Abramowicz – 4

Sławomir Abramowicz znalazł się w tym gronie nieprzypadkowo. Choć wielu przed sezonem kwestionowało decyzję o ustanowieniu go numerem 1 w bramce Mistrzów Polski, to ta decyzja się jak najbardziej obroniła. Sławek zachował aż 10 czystych kont, a jak wpuszczał piłkę do bramki, to w większości przypadków działo się to bez jego winy. Dlatego też po rundzie jesiennej ma on najwyższą średnią not w drużynie.

Postanowiliśmy też oddzielić od reszty mecze w europejskich pucharach, gdyż te rozgrywki posiadają nieco inny, wyższy status, gdyż mecze z Ajaxem, Kopenhagą czy Molde nijak mają się do starć z Puszczą, Stalą czy Radomiakiem – z całym szacunkiem do polskich drużyn. Tu oczywiście w czołówce musiał być Afimico, który zdobył najwięcej (7) bramek w Europie, ale dyspozycja całej drużyny, którą zachwycały się europejskie media przyniosła nam remis na czele średnich not. Oprócz Afiego równą średnią ocen otrzymali Michal Sacek oraz Dusan Stojinović. Czech stanowił pewny punkt całego zespołu w większości spotkań, w meczach z Ajaxem czy Bodo wręcz wyglądał najlepiej, a Słoweniec zagrał w każdym meczu Ligi Konferencji, a Jagiellonia z nim na boisku nie przegrała żadnego z meczów (z Mladą opuszczał boisko przy stanie 0:0).

 

Wielkie podsumowanie fazy ligowej Ligi Konferencji

  • Za nami pierwsza, historyczna runda kiedy Jagiellonia zagrała w zasadniczej fazie europejskich pucharów. Zagraliśmy 6 spotkań fazy ligowej Ligi Konferencji gromadząc 11 punktów – wygraliśmy 3 razy, 2 razy zremisowaliśmy i raz przegraliśmy.
  • Oddaliśmy 71 strzałów (23. miejsce) z których strzelilismy 10 goli
  • Straciliśmy 5 bramek (1. miejsce ex aequo z Rapidem, APOELem, Legią, Betisem i Chelsea). Jednocześnie Sławek Abramowicz zaliczył 14 interwencji, co daje mu skuteczność na poziomie 74%
  • Zmarnowaliśmy 10 dogodnych szans bramkowych (15. miejsce, pierwsza Chelsea – 20) – Jesus Imaz 4, Afimico Pululu 3
  • Na 10 zdobytych bramek tylko jedna padła zza pola karnego – gol Kristoffera Hansena z Molde na 2:0
  • Jagiellonia „przyjęła” 5.7 xGA – oczekiwanych bramek straconych, czyli dopuściła rywala do sytuacji, z których matematyczne modele obliczyły taką łączną wartość wszystkich strzałów oddanych na bramkę Abramowicza. Jest to 6 najlepszy wynik w Lidze Konferencji. Dla porównania nasz najbliższy przeciwnik – FK TSC Backa Topola jest w tym zestawieniu na ostatnim, 36 miejscu – 14,9 xGA, czyli teoretycznie najbardziej dziurawa defensywa należy właśnie do Serbów.
  • Jagiellonia „wygenerowała” 9.5 xG – oczekiwanych bramek strzelonych. To 14 wynik w tabeli. Backa Topola zebrała 11.2 xG – 7 miejsce.
  • Darko Churlinov zaliczył 13 udanych dryblingów, co jest 5 wynikiem spośród wszystkich uczestników LK. Drugie miejsce z 17 udanymi dryblingami zajmuje Peter Stanić z Backiej Topoli.

Inne ważne statystyki jesieni 2024

  • Strzeliliśmy tylko 2 bramki bezpośrednio wynikające ze stałych fragmentów gry (wyłączając karne) – obie były dziełem Kristoffera Hansena w meczu Pucharu Polski z Chojniczanką. Zatem ani w Ekstraklasie ani w europejskich pucharach nie dołożyliśmy choćby jednej bramki z użyciem rzutu rożnego bądź wolnego. 
  • Podobnie strzeliliśmy tylko 2 bramki spoza pola karnego (w lokalnych rozgrywkach) i również padły w jednym meczu i autorem był ten sam piłkarz – Jarosław Kubicki z Radomiakiem.
  • Spośród wszystkich meczów rozegranych jesienią Jagiellonia tylko dwukrotnie przegrywała, gdy strzelała jako pierwsza (mecz z Bodo na wyjeździe oraz Ajaxem u siebie) oraz raz zdołała wygrać gry traciła bramkę jako pierwsza (Kopenhaga).
  • Jesus Imaz ustanowił nowy klubowy rekord serii ligowych meczów z golem – 8
  • Jagiellonia ustanowiła rekord serii ligowych meczów bez porażki – 11 (trwa)
  • Po raz pierwszy od 2014 roku Jagiellonia drugi rok z rzędu zapewniła sobie awans do ćwierćfinału Pucharu Polski

Frekwencja

Jesień sezonu 2024/25 to też duża liczba fanów na trybunach. Jagiellonia pierwszy raz w historii nie zeszła poniżej 10 tysięcy widzów na swoich meczach. Najmniejszym zainteresowaniem cieszył się mecz z Molde – 12 478 widzów. Najwięcej kibiców przyszło na mecz z Legią – 20 029 oraz Ajaxem Amsterdam 19 553.

Top 5 frekwencji jesienią:

  1. Legia Warszawa – 20 029 widzów
  2. Ajax Amsterdam 19 553 widzów
  3. Bodo/Glimt 19 447 widzów
  4. FK Poniewież 17 589 widzów
  5. Puszcza Niepołomice 17157 widzów

About The Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *