
fot. Lars Rønbøg, FrontzoneSport
Występy w Europie to nie tylko wypełniony stadion przy Słonecznej, liczenie współczynników czy premii. Istotną część gry w rozgrywkach międzynarodowych stanowią wyjazdy, bo jednak piłkarze mimo rządzy wygrywania mają też swoje prywatne oczekiwania dotyczące stadionów, na których mogą grać. Widzieliśmy jaką frajdę sprawiła naszym zawodnikom gra w Amsterdamie. Jakie obiekty czekają na nas w fazie ligowej Ligi Konferencji Europy?
Parken, Kopenhaga
Klub: FC Kopenhaga
Rok budowy: 1992
Pojemność: 38 065 (sektor wyjazdowy około 1900)

Pierwszy mecz w fazie ligowej rozegramy w stolicy Danii na słynnym Parken. Nie jest to tak renomowany obiekt jak Johan Cruijff ArenA w Amsterdamie, ale na pewno można o nim powiedzieć jako wyjątkowym w skali Europy. Pojemność jest godna, w Polsce plasowaliby się w czołówce. Atmosfera jest świetna co mogliśmy oglądać przy okazji meczów Duńczyków na Euro 2020. Trybuny niosły gospodarzy i podobnie to wygląda w przypadku piłki klubowej. W zeszłym sezonie przegrywały tu takie zespoły jak Galatasaray i Manchester United. Sezon wcześniej Duńczycy zremisowali z Manchesterem City i BVB.
Parken ma w swojej kolekcji polskie wątki. Najświeższe wspomnienia pozostawił tutaj Raków Częstochowa, który grał w ostatniej rundzie eliminacji Ligi Mistrzów. Niestety remis na Parken nie był wystarczający, ale ekipa prowadzona przez Dawida Szwargę pokazała, że nie trzeba się obawiać tego stadionu. Z goła odmienne wspomnienia ma na pewno Adam Nawałka, który przyjechał tutaj jako selekcjoner kadry narodowej i wielu fachowców wskazuje właśnie porażkę z Danią (0:4) w eliminacjach MŚ 2018 jako punkt zwrotny w historii Nawałki jako selekcjonera.
Z’dežele Stadium, Celje
Klub: NK Celje
Rok budowy: 2003
Pojemność: 13 400 (sektor wyjazdowy około 670)

Po wyjeździe do stolicy Danii przyjdzie „zejście na ziemię” i wizyty na bardziej kameralnych obiektach. Drugim wyjazdem jaki nas czeka będzie Celje w Słowenii. Jak możecie zauważyć na zdjęciu Stadion Z’dežele jest nieco mniej efektowny od Parken. Pojemnością zbliżony jest do stadionów w Kielcach czy Gliwicach. Czy jest to twierdza? Nie można tego określić przez dużą nieregularność kwalifikacji NK Celje do europejskich rozgrywek. W zeszłym sezonie Słoweńcy przegrali tutaj z Vitorią Guimaraes (3:4), pokonali Neman Grodno (1:0) oraz zremisowali z Maccabi Tel Awiw (1:1). Latem 2024 grały tu kolejno Flora Tallin, z ktorą Celje wygrało 2:1, Slovan Bratysława (1:1), Shamrock Rovers (wygrana Celje 1:0) oraz Pyunik Erewań (4:1 dla gospodarzy). Te wszystkie wyniki pokazują, że Celje raczej wygrywa, kiedy jest zdecydowanym faworytem oraz sporadycznie udaje się zremisować w meczach z wyżej notowanymi rywalami. Atmosfera? Raczej bez szału. Najlepszą frekwencją tego sezonu jest 4382 widzów przeciwko Slovanowi, a w lidze te liczby oscylują w okolicach 1000 widzów. Słabiutko.


Polskie wątki? Najnowszy miał miejsce w sezonie 2015/16. Kiedy Jagiellonia była zajęta rywalizacją z Kruoją Pokroje, Śląsk Wrocław grał z NK Celje. Oba mecze wygrał klub z Wrocławia. Na wyjeździe 1:0, w domu 3:1. Na stadionie Celje było wtedy 4900 widzów, a za atmosferę odpowiadali głównie Polacy.
Městský stadion Mladá Boleslav
Klub: FK Mlada Boleslav
Rok budowy: 1965
Pojemność: 5000 (sektor wyjazdowy około 250)
Na nasz ostatni wyjazd udamy się do Mladej Boleslavii. Pierwotnie mecz z FK Mladą Boleslav miał być rozegrany na stadionie w Hradec Kralove, ale Czesi postanowili wystąpić o warunkowe pozwolenie na grę u siebie i UEFA przystała na ich prośbę. O ile Parken można porównać do Wisły Kraków czy Legii Warszawa, stadion Celje do Kielc, tak w Czechach mamy odpowiednik KSZO Ostrowiec. Skromniutki stadion na zaledwie 5000 miejsc, ale i skromniejszy klub, bo jak wiemy w Czechach pierwszoplanowe role odgrywają Sparta i Slavia Praga, potem jest Viktoria Pilzno, następnie Banik, a dopiero daleko daleko dalej wyłaniają się kolejne kluby jak Slovan Liberec, Jablonec czy właśnie Mlada Boleslav. Mimo najmniejszej pojemności z całej trójki kibice Mlady prezentują się zdecydowanie lepiej niż Słoweńcy. Na meczach ligowych na stadion przychodzi 2500-3000 widzów na zwykłe mecze. Na hity ze Spartą czy Slavią oczywiście bilety są w pełni wyprzedawane. W kwalifikacjach do europejskich rozgrywek kompletu nie było ani razu, ale liczba oscylowała w okolicach 4 tysięcy zatem można podejrzewać, że na docelowe rozgrywki Czesi będą zapełniać stadion miejski do ostatniego wolnego krzesełka.

Podsumowując. Wylosowaliśmy pełne spektrum wyjazdowe. Najważniejsze, że każdy z tych wyjazdów jest dostępny dla przeciętnego kibica. Jak nie tani samolot do Kopenhagi, to wyjazd samochodowy krótszy niż do Szczecina. Stadion duży, średni i bardzo kameralny. Dla każdego coś dobrego!